Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi

Ozon terapisi, Alternatif tıpta Ozon'un sağaltım amacıyla kullanıldığı tedavi biçimidir. Diğer isimleri; Oksijen terapisi, oksijenasyon terapisi, hiperoksijenasyon, bio-oksidatif terapi, oksidatif terapi, autohemotherapi, hidrojen peroksit terapisi, oksidoloji, oxymedicine, germanium sesquioxide

Bilimsel/medikal isim: O3 (ozon), H2O2 (hydrogen peroxide)

Tıbbi ozon nedir?

%5 ozon ve %95 oksijen karışımından oluşan tedavi amaçlı kullanılan bir bileşimdir. Ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir.

Hangi hastalara uygulanabilir?

Ozon tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

Ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

1- Dolaşım bozuklukları.

2- Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma.

3- Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi.

4- Göz hastalıklarında.

5- Kanser ve kanserde.

6- Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları.

7- Enfekte yaralar.

8- Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolit.

9- Virüslerden kaynaklanan hastalıklarda.

10- Karaciğer enflamasyonu hastalıklarında.

11- Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıklarında.

12- Artritik ve Romatizmal Durumlarda ozon tedavisi uygulanabilmektedir.

OZON TEDAVİSİ İLE VÜCUTTA NASIL DEĞİŞİKLİKLER OLUR

 • Daha temiz daha yumuşak ve daha yumuşak bi cilt sağlar.
 • Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enjeksiyon hastalıklarına karşı direnci artırır
 • Damarları yeniler,tansiyonun düzenlemesini sağlar.
 • Kan ve lenf sistemini temizler
 • Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.
 • Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.
 • Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir
 • Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı özelliği vardır. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

1-YARA VE YANIK TEDAVİSİNDE OZON TERAPİ

 • Mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan (mikrop temizleyici ) özelliğinden,
 • Dolaşımını düzenleyerek ,kılcal damarları geliştirerek ve kanın kıvamını azaltarak,yaralı dokunu oksijenlenmesini,kanlanmasını ve beslenmesini arttırarak, iyileşmesini hızlandırıcı etkisinden faydalanırız. Ozon şu tür yara ve yanıklarda kullanılır:
 • Diabet yaralarında,
 • Enfekte olmuş iyileşmeyen yaralarda,,
 • Uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bazı yaraların (dekubitus ülserleri) da,
 • Dolaşım bozukluklarına bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaralarda,
 • Çeşitli nedenlere bağlı cilt enfeksiyonları, alerji,egzamalarda,
 • Ameliyat öncesi ve sonrası zor iyileşen yaralarda ve,
 • Yara izlerinde başarıyla kullanılmaktadır

2- DOLAŞIM BOZUKLUKLARI VE DAMAR TIKANIKLIKLARINDA

Ozon tedavisinin 40 yıldır en çok kullanıldığı alanlardan birisidir. Dolaşım bozukluklarındaki ozon tedavisinin başarısı ,yapılmış bir çok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Dolaşım bozukluklarında ozon tedavisinin şu etkisinden faydalanırız: Damarların cidarında bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak,damar içi basıncı azaltır ve bu özelliği ile Hipertansiyonun tedavisinde yer alır. Dokuların yeniden oksijenlenmesini ,kılcal damarların yeniden oluşmasın ve dokunun kanlanmasını arttırır. Kanın pıhtılaşmasının dolayısıyla da kıvamını azalmasına daha akışkan hale gelmesini ve aynı zamanda damarlardaki tıkacın erimesini sağlayarak Damar Tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılır. Damar sertleşmesine neden olan cidardaki yağ ve kalsiyum plaklarının yıkılmasını sağlayarak,damar sertliğinin tedavisinde kullanılır.

3- GRİBAL HASTALIKLARDAN KORUNMADA OZON

Ozon bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede vücudumuz daha önce baş edemediği hastalık etkenleriyle mükemmel mücadele edebilir hale gelebilir. Bu özellik,ozonun uzun yıllardan beri çok iyi bilinmekte olan bir etkisidir. Ozon terapi yapılmış bir kişide artık son derece zinde ve sağlıklı olan bağışıklık sistemi vücuda zararlı olabilecek her türlü etkeni kolaylıkla saf dışı eder. Dolayısıyla ozon tedavisinden sonra grip virüsü size yine bulaşabilir ama aşılandığınızda meydana gelen olaylara benzer bir şekilde bağışıklık sistemi derhal harekete geçecek ve virüsü yok edecektir. Üstelik aşıdan da daha mükemmel bir şekilde. Zira size buluşan grip virüsün aşılandığınız virüsle akrabalığı bulunmayabilir ve bu yüzden,aşılandığınız halde yine gribin bütün belirtilerini aynı şiddette yaşayabilirsiniz! Ancak ozon tedavisinden sonra vücudunuz hangi virüsle karşılaşırsa karşılaşsın bağışıklık sisteminiz virüse karşı etkinlikle savaşacak ve vücudu virüsün istilasından koruyacaktır.

4- KANSERDE OZON TERAPİ TEDAVİSİ

Nobel ödüllü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg,kendisine Nobel ödülü kazandıran çalışmalarında; Kanserin temel nedeninin oksijensiz yaşam (tümör hücresinin oksijensiz yaşama-anaerobik yeteneğinde olduğu,normal hücreler oksijene gereksinim duyan-aerobik- yaşam) olduğu, Vücuttaki "onkojen"ler (yani tümör yapan genler)in;stres,kirlilik,radyasyon yanında oksijensiz gibi faktörlerle uyarılarak kanserin başlayabildiği,oksijen eksikliğinin,kanserin yayılmasını kolaylaştırdığı, kanser hücrelerinin , oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediği, yeterli oksijen sağlandığında ise tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü, Ozonun, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi (oksidasyon – yakıcı –etkisi) yanında tamamlayıcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici ve kemotererapi –radyoterapi tümör üzerindeki öldürücü etkilerini artırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanıldığı saptanmıştır.

5- CİLT VE SAÇ HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE OZON TERAPİ

Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Cilt hastalıklarının tümüne ve virüs (uçuk, zona),bakteri,mantarı öldürdüğünde bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarında, Akne,frokül,akne gibi cilt lezyonlarında, egzama, sedef, kurdeşen gibi kaşıntılı ve döküntülü alerjik cilt hastalıklarında, Erkek ve kadın tipi saç dökülmelerinin önlenmesinde, kepeklenme, yağlanma, saçkıran gibi hastalıklarda, Ter kokusu önlemede ozon tedavisi oldukça başarılıdır.

6- KOZMETİKTE OZON TERAPİ

 • Yaşlılığa bağlı kırışıklıklarda...
 • Ameliyat ve yara izlerinin (skar, keloid)düzeltilmesinde,
 • Yüzdeki izler göz kapakları ve torbalarının giderilmesinde,
 • Karın, göbek, basen ve kalça yağlarının eritilmesinde ve bel inceltilmesinde,
 • Kadınların korkulu rüyası olan SELÜLİTte ozon tedavisi ile nerdeyse tama yakın düzelmeler ile geleneksel tedavilerden daha etkili olduğu saptanmıştır.
 • Ozon tedavisi, hücre oksijenlenmesini baz alarak, cilt hücrelerini oksijen ile temizlemeye yönelik etki eder. Kozmetolojik ozon uygulamaları diğer ozon tedavi yöntemlerine ilave olarak, direkt cilt altına ozon enjeksiyonlarının (OZON MEZOTERAPİ) yanında OZON SAUNA verilen bir kabın içerisinde gerçekleştirilir. Ozon, buharın cildin üst epiderm tabakasına kadar girip o bölgenin oksijen ile dolmasını sağlayarak,dokusal kan dolaşımını aktive eder. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasını sağlayarak, alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak, kılcal damarlardan kan akımının düzelmesini sağlarsak, yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normale döndürerek etki eder. Ozomezoterapi klasik mezoterapi yöntemlerinden daha başarılı ve kalıcı etkiye sahiptir.

7- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİNDE OZON TERAPİ

Sık enfeksiyon geçirenlerde ve kanser riski altında olanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. İmmün modülatör (Bağışıklık Sistemini Düzenleyici) olarak, düşük ve orta dozlarda verildiğinde organizmanın kendi direncini (immün sistemi) aktive etmektedir. Mikropları öldürme mekanizmalarından birisi olan FAGOSİTOZ olayını hızlandırır ve kolaylaştırır. Savunma hücrelerinin(özellikle beyaz hücreler)sayısını artırır. Savunma hücreleri tarafından salgılanan İNTERLÖKIN adı verilen savunmayı sağlayan maddenin vücuttaki yapımını arttırır.

8- MİDE VE BAĞIRSAK HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE OZON TERAPİ

Gastrit ve ülserin tedavisinde iltihaplı bağırsak hastalıklarında (Ülseratif Kolit, Crohn, Proktit ve diğer Kolit çeşitleri ile spastik kolon gibi)ozon tedavinin çok yararlı olduğu kanıtlamıştır.

9- KRONİK YORGUNLUK VE STRES TEDAVİSİNDEN OZONTERAPİ

İş hayatında stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk oksijen eksikliğine neden olur. Oksijen yetersizliğine damarlar, beyin, kalp, eklemler, omur ilik ve akciğerlerde kireçlenmelerle fonksiyon bozuklukları meydana geliyor ve hastalıklar ortaya çıkıyor. Çağımızın hastalığı KRONİK YORGUNLUK SENDROMU`nda kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde, sanki tonlarca yük taşımış gibi kendini yorgun ve bitkin hissetmekten ve kıpırdayacak güçleri kalmayacak hale gelmektedir. Türkçede “canlı cenaze sendromu ‘’ olarak tanımlanan bu hastalık son yıllarda her geçen gün daha çok sayıda insanı pençesine almaktadır. Kronik yorgunluk sendromunun tedavisi oldukça güçtür. Kronik Yorgunluk sendromu ve strese ozon tedavisinin etkileri ; Ozon stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yıkılmasını sağlayarak stresimizin azalmasını, Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını, Soluduğumuz hava ve besinler ile aldığımız gıdalardaki, insanı zehirleyen atıkların arındırılmasını, Kaslarda oksijen miktarının artarak biriken ve yorgunluğa neden olan laktik asitin giderilmesini, Oksijen yetersizliğinden dolayı aksayan organ ve hücrelerin çalışmasının yeniden başlatılmasını, Hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını, beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşerek hafızanın güçlenmesini sağlar

10- ANTİ AGİNG VE OZON TERAPİ

Sağlımızı kaybetmemizin nedeni çoğunlukla hücrenin işleyişi sırasında oluşa atık (serbest radikal) maddelerdir ki, bunlar vücuttan yeterli süre ve miktarlarda atılmadıklarında zararlı maddeye (toksinlere )dönüşürler. Sağlıklı yaşlanma ve genç kalabilmeyi hedefleyen ozon tedavisi ile uzun yıllar gençliğimiz korumak ve dinç kalmanızı sağlamak elinizde! Bu amaçla yapılması gereken çok şey var elbette. İşte bunlardan biridir `ozon tedavisi ` Anti-aging `te amaç yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak sağlıklı yaşlanmasını, fiziksel olarak da sağlıklı olmayı sağlamaktadır. Antiaging’ten amaçlanan tüm etkileri Ozon tedavisi ile sağlamak mümkündür. Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından saha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir bunu takiben vücudun kendi antioksidanları ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreleri de aktive olurlar. Hücreler de tıpkı nisanlar gibi solurlar. Bunun için hücre seviyesindeki ortamda oksijen moleküllerinin bulunması şarttır. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirilebilmektedir. Ozon yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır. Cildin kendisini yenilemesini sağlar.

11- DETOKS VE OZON TERAPİ ABD

Çevre Koruma Ajansı verilerine göre yiyeceklerimizde 3000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Yağ dokunulmazlarda depolanan toksinler ve kimyasallar, ilaç artıkları, suni kimyasallar ve gıda koruyucular sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler. Bu durum hem birçok hastalığın hem de yaşlanmasının sebebidir. Ozon ile detoks toksinleri vücuttan uzaklaştıran bir tedavidir. Ozon uygulama yöntemlerinden herhangi biri ve özellikle ozon sauna ile bu birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yolu atılırlar. Soluduğumuz hava yediklerimiz ve içtiğimiz su toksinleri ve kirletici maddeler yavaşça vücudumuza girerler ve cildimiz vasıtası ile emilirler. Ozon tedavisi, üçüncü bir böbrek ve akciğer sistemi gibi çalışarak vücuttaki detoksa (zehirden arındırma işlevine) yardımcı olur.

12- ZEKA VE HAFIZANIN GÜÇLENDİRİLMESİNDE OZONTERAPİ

Birçok sebeple akciğerlerimizden kana geçen oksijen az olabilir ya da beyine giden oksijen ve kan akımı yetersiz olabilir. Ozon, hafızanın güçlendirilmesi konusunda büyük fayda sağlar. Elektronlarını kaybetmiş zararlı maddeler yani serbest radikaller buldukları dokularla birleşerek onların fonksiyonlarını yapamaz hale gelirler. Bu etki 30’lu yaşlarda başlar,40’lı yaşlarda artarak ilerler ve 50’li yaşlardan itibaren iyice çoğalarak fark edilen bir yaşlanmaya ve pek çok hastalığına neden olur. Serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkili ozon tedavisi ile giderilebilir. Gelişimi sağlamak için ( Bedensel ve Zihinsel Engellilerde) fizik tedavilerle birlikte olumlu etki oluşturur. Öğrenciler Arasında yapılan bilimsel çalışmalarda spor yapan öğrencilerin daha zeki olmasının nedeni, egzersiz ile vücuttaki oksijenlenmeyi arttırmış olmalarıdır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde uygulanan ozon tedavisinin dikkati, konsantrasyonu ve belleği artırdığı, hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir.

13- BAĞIMLILIK TEDAVİSİ VE SİGARA BIRAKTIRMADA OZONTERAPİ

Ozon tedavisi:

 • Sigara,
 • Alkol,
 • Uyuşturucu,
 • Diğer bağımlılıklarda klasik tedavilere ilave olarak kullanıldığında, ciddi yoksunluk durumlarının daha hızlı ve etkin olarak ortadan kaldırılmasına izin verir.
 • İştah düzelir, uyku normalleşir, kas ağrısı ve zehirlenme semptomlarının yoğunluğunda azalma gerçekleşir.

14- CİNSEL FONKSİYONLARIN DÜZELTİLMESİNDE OZONTERAPİ

Ozon tedavisi alanlarda kanlanma da ve oksijenlenmedeki artışın meydana getirdiği enerji artımı nedeniyle cinsel fonksiyonlarda artış gözlenmiştir. Cinsel Fonksiyonlarda Düzeltilmesinde Ozonterapi uygulanır.

15- DOPİNG VE SPORCU PERFORMANSINDA OZONTERAPİ

Sık sorulan sorulardan birisi de ‘’doping etkisi var mıdır veya sporcularda doping amaçlı kullanılabilir mi?’’ Buna doping demek doğru değildir, zira ozon, oksijenlenmeyi arttıran doğal bir tedavi yöntemidir. Sporcularda ozon tedavisi ile performans maksimum düzeye çıkarılmaktadır. Batıda özellikle Almanya’da iş adamları ve sporcular yoğun bir şekilde ozon tedavisi almaktadır. Ozon tedavisi alanlarının çoğunluğu sıklıkla ‘’yeniden doğmuş gibiyim, yerimde duramıyorum, birkaç saatlik uyku bana yetiyor, ağacı kökünden sökebilirim’’ ifadelerini kullandıkları görülür.

16- DİĞER HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE OZONTERAPİ

Ozonterapi uygulamaları aşağıdaki hastalıkların tedavisinde etkilidir.

 • Karaciğer Hastalıklarında
 • Böbrek ve Ürolojik Hastalıklarında
 • Kas,Sinir,Kemik ve Romatizmal Eklem Hastalıklarında
 • Nörolojik Hastalıklarında
 • Solunum Sistemi Hastalıkları ve Astımda
 • Kalp Hastalıklarında
 • Kadın Hastalıklarında
 • Göz Hastalıklarında
 • Ağrı Tedavisinde

Ozon ve medikal ozon'un özellikleri nelerdir?

1- Ozon gazı en çok atmosferde bulunur.

2- Ozon oksijenin üç atomlu kararsız formudur.

3- Ozon keskin kokulu bir gazdır.

4- Dezenfektan özelliği sayesinde, bakteri ve mantarları yok edebilir.

5- Medikal ozonun bakteri öldürücü özelliği bulunması.

6- Medikal ozonun mantar öldürücü özelliği bulunması.

7- Medikal ozonun virüs çoğalmasını önleyici özelliği bulunması.

8- Medikal ozonun kan dolaşımını arttırma özelliğinin bulunması.

9- Medikal ozonun vücudun direncini artırıcı özelliğini bulunması.

Ozon tedavisiyle vücudumuzda hangi değişiklikler oluşur?

1- Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.

2- Damarları yeniler, tansiyon düzenlenmesini sağlar.

3- Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

4- Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır. stres hormonu olarak bilinen Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirir. enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.

6- Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşturur.

7- Kan ve lenf sistemini temizler.

8- Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

9- Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini artırır.

10- Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.

Ozon tedavisinin uygulanma biçimleri nelerdir?

Uygulama yöntemleri

Senelerin deneyimi sonucunda ve son yapılan klinik çalışmalar ışığında beş uygulama şeklinin geçerliliği kabul edilmiştir:

1.Majör otohemoterapi: Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması. Geriatride (yaşa bağlı hastalıklar), dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır. Bu metodla, 50 ila 100 ml hastanın kanı alınır, tam olarak tesbit edilmiş ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. (steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılır!). Ozon kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan spesifik maddelerle tamamen reaksiyona girer ve böylece vital aktivitelerini = metabolizmayı arttırır. İşte bu aktive edilmiş kan (ozon ya da oksijen değil!) hastaya hemen normal bir damlalık kullanarak tekrar geri verilir.

2.Minör Otohemoterapi: Aynı prensibi kullanarak, minör otohemoterapi diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.

3.Eksternal tedavi: ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için ) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleştirilir. Bu sarf malzemeleri ozona dayanıklı materyalden yapılır. Vücudun tedavi edilecek kısmı önceden su ile nemlendirilir, çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metod ülserleri, yaraları, açık yaraları, ameliyat sonrası oluşan lezyonları, shingles (herpes) ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte çok etkilidir. Diğer yöntemler ozonlu saf su ( dental tedavilerde) ve ozonlu saf medikal zeytin yağı (cilt eruptionları örneğin egzema, mantar, liken gibi).

4.Rektal yada vajinal ozon uygulaması: O3 gazının rektal yolla uygulanması kulağa hoş gelmese de o kadar rahatsızlık verici değildir (tıbbi olarak rektal insufilasyon denir). Aslında hasta kesinlıkle hiçbir rahatsızlık hissetmez, çünkü O3 gazı direkt olarak hassas barsak cidarı (membranı) tarafından emilir; buna ek olarak tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir ve hasta kendi kendine uygulayabilir.

Bu metod genelde barsakların enflamatuar hastalıklarında endikedir ancak son zamanlarda daha az invaziv olmasından dolayı genel sağlık ve yeniden canlanma için kullanılmaktadır.

5.Ozonun eklem içi enjeksiyonu; (intra artiküler yolla ozon verilmesi); adından da anlaşılacağı gibi ozon gazı (eğitimli kişilerce), yavaş yavaş eklem içine enjekte edilir.Bu metod ağrılı inflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artrit, rekürren artroz, genel patolojik sertliklerde uygulanabilir).

UYARI:

 

Ozon gazının solunması akciğerlerde tahrişe sebep olduğundan sakıncalıdır.

Ozon gazı

1. Ozon gazı, 3 oksijen atomundan oluşan molekülleriyle renksiz bir gazdır ve atmosferin üst katmanlarında yer alır. Oksijenin allotropudur, trioksijen olarak da tanımlanır.

2. Formül: O3

3. Yoğunluk: 2,14 kg/m3

4. Molar kütle: 48 g/mol

5. IUPAC Kimliği: Trioxygen

6. Kaynama noktası: -112 °C

7. Erime noktası: -192 °C

8. İçinde çözündüğü madde: Su, Sülfürik asit, Karbon Tetraklorür