Omuz Eklemi

Omuz insan vücudunda kolların gövdeyle birleştiği yere verilen isimdir. Omuz bölgesinde ve omuz eklemini çevreleyen birçok damar sinir paketleri, kas gurupları bulunmaktadır. En önemli görevi ise bu özel yapısı ile kol hareketlerini mükemmel olarak sağlamaktır.

Omuz eklemine “Articulatio Humerus” denir. Bu eklem iki kemikten oluşur Humerus (pazu) ve Scapula (kürek). Clavicula (köprücük) kemiği ise scapula ve Sternum (döş) kemiği arasında bulunarak omuz eklemini toraksa (göğüs kafesine) bağlar. Omuzun alt tarafında kalan çukurluğa ise Axiller Çukur (koltuk altı) denir.

Omuz eklemini oluşturan elemanlardan herhangi birinde (kemikler, ligamentler, tendonlar, kaslar, faysa, sinir dalları ve deri) gelişen sorunlar omuz eklem hareketini olumsuz etkileyebilmektedir. Omuz eklem elemanlarının etkilenme şiddetine bağlı olarak eklem çevresi dokuda gerilim ve sertlik gelişmektedir. Hareket açıklığını etkilediği oranda ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Zaman ilerledikçe eklemi oluşturan elemanlarda kireçlenme ilerledikçe omuz hareketlerinden kaçınma ve gece uykudan uyandıran sürekli yanma, sızlama, iğne batması vb. şikayetler yerleşmektedir.

Omuz Rahatsızlıkları:

  • Omuzda bağ yırtığı
  • Omuzda bursit
  • Donuk omuz
  • Omuzda impingement sendromu
  • Omuzda travmaya bağlı subluksasyon(çıkık)
  • Omuz kireçlenmesi

Omuz ekleminde etkilenen elemana göre farklı isimler adı altında omuz rahatsızlıkları sınıflandırılsa da temelde başlangıçta etkilenen elemana göre isimlendirilmektedir.

Omuz eklemi bütünlüğünü ve hareketini yöneten esas faktör sinir dalları veya sinir duyusudur. Sinir duyusunun etkilendiği her rahatsızlıkta eklem elemanlarının ahenkli, esnek ve dengeli çalışma düzeni bozulmaktadır. Normal sağlıklı eklemde lenfatik dolaşım, kan dolaşımı ve sinir duyusu verimli ve aktif iken eklem içi gerilimi artmış, sertleşmiş eklemde eklemin elemanlarını besleyen sistemde yetersizlik yaşanmaktadır. Bu yetersizlik tablosu düzeltilmedikçe eklem aşınmakta, yozlaşmakta ve kireçlenmektedir.

Eklemi oluşturan elemanlardan herhangi birinde gelişen yetersizlik eklem dengesini bozmaktadır. Dengeli çalışmayı desteklemek ve yetersizlik yaşayan elemanı korumak amacıyla eklem kapsülünde gerilim artmakta ve eklemi oluşturan dokular sertleşmektedir. Bu gerilim ve sertleşme nedeniyle her harekette eklem içi sürtünme şiddetine bağlı olarak bağlarda ve kaslarda ödem, yırtılma ve hatta kopma gelişmektedir.

Bunun yanında omuz eklemi sinir duyusu boyun bölgesinden köken almaktadır. Boyun bölgesinde kireçlenme ve fıtıklaşma nedeniyle sinir kökleri ezildikleri oranda omuz eklemine yansıyan ağrı ve omuz ekleminde sertlik gelişebilmektedir. Boyun ekleminin iyileştirilmesi için gerekli tedavi uygulanmadığı sürece omuz ekleminde sertlik ilerlemekte ve eklem kapsülündeki gerilim nedeniyle yine bağlarda ve kaslarda ödem, yırtılma ve hatta kopma saptanabilmektedir.

Omuz Rahatsızlıkları ve Dr. Kamil Teker Yöntemi

Manuel terapi teknikleri ile eklem hareket açıklığı normal düzene getirilebilmektedir.

Yenileyici enjeksiyon tedavisi ile eklem çevresi yumuşak dokunun yenilenmesi ve esnekliğinin normal seviyeye düşürülmesi sağlanmaktadır.

Dr. Kamil Teker Yöntemi bütüncül yaklaşımı ve çözümleyici teknikleri ile omuz rahatsızlıklarında mükemmel iyileşme sağlayabilmektedir.

İlaçsız ve ameliyata gerek kalmadan omuz eklemi rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.