Röportaj

Çocuk sağlığı yani pediatri dalında iyi bir yere kadar gelmişken neden alternatif tıp tedavisi yapmaya başladınız?

Uzm. Dr. Kamil Teker, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine doçentlik sınavına hazırlanırken halı sahada yaşadığı talihsiz kaza onun hayatının yönünü değiştirdi. Halı saha maçında takla atarak düşen Uzm. Dr. Kamil Teker yıllar sonra yumuşak doku romatizması (fibromyalji) tanısıyla tedavi altına alındı. Dört yıl boyunca farklı dallarda başvurduğu hocalarından boyun, baş ve bel ağrılarına kalıcı çözüm bulamadı. Bunun yanında ortaya çıkan yorgunluk, uykusuzluk, baş dönmesi, şiddetli baş ve göğüs ağrılarından dolayı alternatif tıp tedavi yöntemlerine yöneldi.  Yaptığı dünya literatür araştırmalarından manuel terapi tekniklerinin kendi rahatsızlıklarını giderebileceğini tespit öngördü ve Azerbaycan’dan gelen manuel tedavi konusunda uzman bir hocayla tedavi sürecinden sonra şikayetlerinde büyük gerileme oldu. Manuel tedavinin etkinliğini görünce çocuk sağlığı ve hastalıklarının yanı sıra manuel tedavi üzerine yoğunlaşmaya başladı.

Manuel terapi nedir?

Vücudumuzda omurga eklemleri yanlış hizalanmışsa omurlar arası eklemde gerilim ve sertlik nedeniyle omurlar arası eklemden çıkan spinal sinirler üzerinde bir basınç veya ezilme meydana gelebilir. Sinirlerin bilgi iletim ve beslenme süreçleri aksar. Sinir dallarının fonksiyonları verimsiz ve yetersiz işlev görürler. Manuel terapatik ayarlamalar ile omurga hizalanma kusurları (subluksasyon) düzeltilebilir. Sinir sisteminin verimliliğini artırmak için bası altında kalan sinir dallarını ezilmekten kurtararak, sinir sisteminin vücudu doğal yenileme ve iyileştirme yeteneğini normal seviyeye çıkarmayı sağlar. Kısaca manuel tedavi sağlıklı kalmak veya rahatsızlıkların tedavisi için omurgaya ve eklemlere uygulanan ayarlamalar ve bakımı içerir. Ağrı kesici ilaçları ya da cerrahi operasyonları kullanmaz. Modern ve doğal bir iyileştirme yöntemidir.

Manuel terapi çok bilinen bir alan değil. Ne zamandan beri var?

Dr. Kamil Teker Yöntemi Türkiye’de çok bilinmiyor. Bu tedavi en az 2500 yıldan beri terapatik etkileri için kullanılmıştır. En büyük ilerlemeyi 1895 yılından bu yana yaptı. Keşfedilen birçok manuel bakım ilkeleri gelişti ve yavaş yavaş bir sağlık mesleği olarak ön plana çıktı. Amerikan Tıp Derneği tıp doktorları manuel bakımı engelledi. Ama ABD Federal Mahkemesi tıbbi tekeli suçlu buldu. Bu yasadışı durum 1990 yılında sona erdi. İnişli çıkışlı yıllar sonunda, bugün dünya çapında 33 üniversite ile köklü bir mesleğe dönüştü. Eğitimli ve yetenekli manuel tıbbi bakım uygulayıcıları artık vardır. Bugün manuel terapi tanınan ve dünya çapında lisanslı bir meslek.

Diz kireçlenmesi hangi düzeyde olan hastaları iyileştirebiliyorsunuz?

En basit kireçlenmeden, protez takılması şart denilen vakalara kadar bütün hastaların tedavisini hiç ağrı kesici kullanmadan Dr. Kamil Teker Yöntemi ile iyileştirmek mümkün. Tedavi sırasında ağrı kesiciler kullanılmıyor.

Ağrı kesicilerle hasta daha rahat bir şekilde yaşayamaz mı?

Ağrı vücudun uyarı sistemidir. Ağrının hissedildiği dokuda bir problem bir yetersizlik olduğunun uyarısı beynimize iletilmektedir. Eğer hasar yeni ise kullandığımız ağrı kesici hasarlı dokunun kanlanmasını azaltıp şişmesini ve ağrısını azaltmak yanında yetersiz ve kötü iyileşmeye yol açarak sorunun kronikleşmesine aracılık etmektedir. Problemi çözmek, hasarı yeterli onarmak yerine ağrı kesici alırsak, yaptığımız eylemlerle hasarlı bölgenin uygun olmayan zorlanmalarına sebep olup, sorunun daha çok büyümesine yol açabiliriz. Neticede sorun daha büyür ve en sonunda ağrının kuşatmasında, hareket edemeyecek seviyeye gelebiliriz.  Problemin onarılması için gerekli yapı malzemeleri yine vücudumuzda saklıdır. Eğer uygun tedaviyi verirsek o kendini tam onarma yeteneğine sahiptir. Her yaştan hastanın uygun tedavi ile iyileşmesi mümkündür. Yaşınız ne olursa olsun hareket kusurunuz iyileşebilmektedir: Dr. Kamil Teker Yöntemi ile. Yaşı ilerlemiş hastanın sadece iyileşme süresi daha uzun olur. Kolumuz kırılınca yaşlıda olsak gençte olsak iyileşmiyor mu? Ama yaşla iyileşmek daha zaman alıyor.

Dr. Kamil Teker Yönteminden Bahsediyorsunuz. Nedir Dr. Kamil Teker Yöntemi?

1991 yılından beri tıp mesleği içinde her gün yeni bir şey keşfederek insan sağlığı ve hastalıklarını öğreniyorum. İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri)alanında uzmanlık eğitimini tamamladım. Pediatri uzmanı olarak göreve atandıktan sonra Ankara Üniveristesi’nde sosyal pediatri alanında tezli master eğitimi bitirdim. Kendi yaşadığım sıkıntılar nedeniyle ilgili branş hekimlerinden verilen tedavilerle sorunlarımın günden güne arttığını gördükçe tıp mesleği uygulamaları üzerinde eleştirel bakış açısı geliştirme şansım oldu. Alternatif tıp dedikleri bölüm ile tanışma fırsatım oldu. Bir uçsuz bucaksız ve keşfedilmeyi bekleyen bir koca dünya, alternatif tıp dünyası. Öğrendikçe, farklı bakış açıları geliştirdikçe kendi uygulamalarımda çok heyecan verici ve keyifli tıp sanatı ile tanışmış oldum. Çünkü tıp fakültesinden aldığımız eğitimlerde ya ilaç, ya telkin olmazsa en sonunda ameliyata vermek gibi algoritmik  yaklaşımımız vardı. Oysa alternatif tıp daha bütüncül, daha insan fizyolojisine ve biyolojisine uygun teknikler sunuyor. İnsan bedeninde gelişen arızanın onarılması için zarar vermeden, orjinali bozmadan sebebe yönelik tedavi olma imkanı sunuyor. En önemlisi ilaca bağımlı olmaktan kurtarıyor. Tabi yıllar içinde öğrendiğim alternatif tıp uygulamalarının çeşidi ve sayısı arttıkça biriken tecrübe ile birleştirdikçe herkesten farklı kendine özgü yöntem uygulamaya başladım. Manuel tıbbi bakım, Kombine tamamlayıcı tıp tekniği gibi isimler verdim, uygulama protokollerine. Ancak prosedürler bana özgü olduğundan dolayı Dr. Kamil Teker Yöntemi olarak isimlendirmeyi daha uygun buldum.  Herhangi bir rahatsızlık için hastalar bilgi almak istediklerinde daha rahat anlatabiliyorum. Herkesten farklı kombinasyonlar ile genetik hastalıklar dışında her türlü kronik rahatsızlığa çözüm üretebiliyorum. Kendi tecrübelerim ışığında daha rahat konuşabiliyorum. Tıp sanatının güzelliği de burada. Darısı tüm doktorların başına.

Tedavi masrafları için devlet veya özel sigorta herhangi bir ödeme yapıyor mu?

Şu anda ödeme yapılmıyor. Hastalar tedavi masraflarını kendileri karşılıyor.

www.drkamailteker.com

 

roportaj dr kamil teker