Boyunda kireçlenme

Boyunda kireçlenme

Genel yaklaşımı şöyle sıralayabiliriz:

  • Yok saymak (Omurgadaki problemleri kötüleştirebilir.)
  • Yatak istirahati (sorunun ilerlemesine aracılık eder.)
  • Fizik Tedavi (arızalı eklemleri rahatlatabilir ancak ana sebebe yönelik olmadıkça şikayetleriniz artarak devam edecektir)
  • İlaçlar (vücudu uyuşturur, sorunun ilerlemesine aracılık eder, ağrı kesicilerin verdiği zararda cabası)
  • Cerrahi (çok ciddi ve ağır sonuçları olabilir, ölmeden önceki son bir çare olarak ele alınmalı)

Boyunda kireçlenme ve Dr. Kamil Teker Yöntemi

Hastanın ilk değerlendirmesinde postür bozukluğu ve elle muayene ile rahatsızlığının ana sebebi saptanır. Hastanın MR ve röntgen filmleri incelenerek yapılan analizde rahatsızlığın nedeni, yeri ve boyutu tespit edilir ve tedavi şekline karar verilir.

Özel manuel terapi teknikleri ve egzersizlerle etkilenen omurga eklemlerindeki hizalanma kusurları, subluksasyonlar ve blokajlar çözülür. Omurga eklemleri arasındaki normal hareket açıklığı tekrar geri kazandırılır. Omurganın en doğru şekilde çalışması için omurlar arası açıklığı düzenlenerek omurganın bütünlüğü, gücü ve esneklik kabiliyeti yeniden kurulur.

Omurga eklemlerinde sağlıklı çalışma düzenini sağlamak için instabilitenin, kireçlenmenin olduğu problemli bölgelere yenileyici enjeksiyon tedavisi ile eklem bağlarının yenilenmesi ve güçlendirilmesi sağlanır. Eklem çevresindeki yumuşak dokuda,  kireçlenmelere bağlı sinir dallarının üzerindeki basınç ve gerilimleri normal seviyeye indirerek sinir dallarının işlevselliği yeniden kurulabilmektedir.

Dr. Kamil Teker Yöntemi ile manuel terapi teknikleri ve yenileyici enjeksiyon tedavisi kombine edilerek boyun kireçlenmesi ve osteoporoz rahatsızlığının sebep ve sonuçlarının kalıcı ve orjinal iyileştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Sağlıklı bir boyun için

1 – Stres ve gerginlik, sırt kaslarının gerilmelerine neden olur. Bu nedenle deşarj olacağınız hobilere mutlaka günlük yer ayırmalısınız.

2 – Sırtın sağlıklı olabilmesi için doğru egzersizleri seçmek çok önemlidir. Yüzme ve yürüyüş sırt için ideal egzersizler olarak nitelendirilir.

3 – Oturduğunuz sandalye ya da koltuk, mutlaka çok rahat olmalı. Ve sırtınıza destek vermeli. Kendi boyunuza göre dizayn edilmiş masa, sandalye kullanınız. Sizin için ideal koltuk oturduğunuzda dizlerdeki açı 90 derece, bel ile kalça arasındaki açı doksan derece olmalıdır. Büro işçileri için bilgisayar ekranının tam ortası otururken gözleriniz ile aynı yükseklikte ve ekran büyüklüğü 21 inç olmalıdır.

4 – Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğimize göre yatağımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Yaylı yatakları çöpe atarak başlayabilirsiniz. Yün yatak rahatlığında ideal yatak seçmelisiniz, hem bedeninizi sıcak hem de tüm omurganın gevşeyip rahatlamasına müsait olmalı.

5- Duruş bozuklukları için mutlaka yılda en az bir defa postür muayenesi ve omurga bakımı yaptırmalısınız. Erken dönemde saptanan omurga dizilim kusurlarının saptanması ve düzeltilmesi kireçlenmelerin önlenmesinde mükemmel sonuçlar verir.