Boyun Ağrısı

BOYUN AĞRILARI

Boyun ağrısı omurga kökenli ağrılardan ikinci sırada gelen şikâyettir. Her ay insanların %31’i boyun ağrısından yakınmaktadır. Boyun ağrısı tedavisinde manuel tıbbı bakım boyun eklem hareket açıklığını ve eğriliğini restore ederek size yardımcı olabilir.

BOYUN AĞRISININ BAŞLICA NEDENLERİ;
 
 1-  Zamanla yıpranma; Omurga yaşlandıkça kemik ve yumuşak dokuda birçok değişiklik olur. Disk su içeriğini kaybeder, çökmeye başlar ve omurlar arasındaki disk mesafesi daralır. Yüklenme sonrası basınç artışı faset eklemleri rahatsız edip inflamasyona yol açar ve faset eklemler genişlemeye başlar. Genişleyen fasetler yanından geçip kola giden sinir kökünü sıkıştırır. Dejenerasyon kemik çıkıntı oluşumuna da yol açıp sinir kökü basısı oluşturabilir.
2- Boyun fıtığı;  Boyun omurları arasındaki kararlı ve güçlü ilişkinin bozulması ve anatomik yapıda dengesizlik geliştiğinde boyun fıtığı oluşabilir.  Boyun travmaları sonrası boyun omurları arasındaki eklem bağları zarar görebilir. Ağır ve tekrarlayıcı eğilme ani dönme ağır yük kaldırma hareketleri sonrasında boyun eklemlerinin ligamentleri bozulabilir. Ligamentlerin bozulması nedeni ile yapı esnekliğini ve gücünü kaybeder. Sonuç olarak omurlar arası diskler aşırı yük altında kalır. Diskin beslenmesi ve yenilenmesi bozulur. Disk su içeriğini kaybeder ve çökmeye başlar. Omurlar arasındaki disk mesafesi daralır. Bunun yanında diskin bağları gevşer. Disk omurlar arasından dışarı taşabilir. Spinal sinir kanalını daraltmak suretiyle uyuşma, karıncalanma, ağrı, güç kaybı gibi belirtilere sebep olur.

Boyun yakınmaları ve bulgular sizin durumunuza ve etkilenen boyun yapılarına göre çeşitlilik gösterir. En sık görülen bulgular:
• Boyun ağrısı
• Baş ağrısı
• Sırta ya da kola yayılan ağrı
• Boyunda sertlik ve boyun hareketlerinde kısıtlılık
• Omuz, kol ya da elde güçsüzlük
• Omuz, kol ya da elde duyusal değişiklikler (uyuşukluk, karıncalanma, yanma,)
• Yüzde yanma uyuşma
• Kulakta çınlama, uğultu
• Baş dönmesi
• Dudaklarda yanma kuruluk
• GÖR reflü
• Horlama
• Göz kürelerinde ağrı,  gözlerde batma ve yanma hissi
MANUEL TIBBİ BAKIM
Tedavi süreci hastanın rahatsızlığının tam anlaşılması ile başlar. Hastanın MR ve röntgen filmleri incelenerek yapılan muayene sonucunda rahatsızlığın nedeni, yeri ve boyutu tespit edilir ve tedavi şekline karar verilir.
Özel şiropraktik ayarlamalar ve egzersizlerle etkilenen omurga eklemlerinde normal hareket açıklığını tekrar geri kazandırmaya yardımcı olmaktayız. Omurganın en iyi şekilde çalışması için şiropraktik tedavi, omurlar arası açıklığı düzelterek omurganın bütünlüğünü, gücünü ve esneklik kabiliyetini korumasına yardımcı olur.
Traksiyon tedavisi ile omurlar arasında germe yapılır. Germe sonucu omurlar arasındaki sıkışıklık açılır
Omurga sisteminde sağlıklı çalışma düzeni saptandıktan sonra problemli bölgelere balneotera-pi, iplikatör, friksiyon masajı ve fototerapi gibi yardımcı tedaviler hastanın durumuna göre kombine edilerek uygulanır. Bu tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre birleştirilerek beldeki deri ve deri altı dokularının daha da önemlisi eklem bağ dokusunun (ligament)  esnekliği ve sağlamlığı kazandırılır.
Ligamentlerin yenilenmesi için proloterapi uygulanması gerekir. Eklemleri birbirine bağlayan dokuların yenilenmesi proloterapi ile gerçekleşebilir. Nöroproloterapi ile deri ve kas bileşkesindeki sıkışıklıklara ve kireçlenmelere bağlı sinir dallarının üzerindeki basınç ve gerilmeleri gevşetmek ve sinir uçlarının işlevselliğini yeniden kazandırmak mümkündür.

 TEDAVİ SÜRESİ
Manuel tıbbi bakım protokolü kürler halinde verilmektedir. Uygulanacak kür sayısını rahatsızlığın büyüklüğü ve hastanın yaşı ile değişkenlik gösterir. Genç yaşta ve rahatsızlık ilerlememiş tedavilerde boyun omur sisteminin iyileşme süresi daha kısadır.  İlk kür 7 – 21 seans sürmektedir. Sonraki kürler ise 7- 10 seans sürebilmektedir. Her seansta hastalarımıza yaklaşık iki ile dört saat bakım desteği verilmektedir. Kürler arasında yaklaşık 15 – 60 gün ara verilmektedir.
Tedavi şemasına tam ve eksiksiz ayak uyduran hastalarda kalıcı ve güvenli başarı sağlanması mümkündür.
Site Protection is enabled by using WP Site Protector from Exattosoft.com
%d blogcu bunu beğendi: