Ankilozan spondilit

Ankilozan Spondilit ve Dr. Kamil Teker Yöntemi

Ankilozan spondilit, kısaca AS (Yunanca ankylos, sert,katı; spondylos, omurga), önceki isimleri “Bechterew hastalığı; Bechterew sendromu; Marie Strümpell hastalığı”, kronik, ağrılı, yangısal (enflamatuvar) bir artrit türü ve otoimmün (özbağışıklık) bir hastalıktır. Başlıca omurga, pelvisteki sakroiliak eklemler ve büyük eklemler (kalça, omuz) olmak üzere eklem ve çevre yapılarını tutar ve sonuç olarak omurganın kaynaşmasına neden olabilir. Omurgada kemiklerin birbirine kaynaması bambu kamışı denilen bir görüntüye neden olur. Hastalıktan muzdarip kişilerin yıllar içinde omurgası sertleşir ve sırtı kamburlaşabilir. AS, bundan başka göz, barsak, böbrek, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokularda da tutulum gösterebilir.

Ankilozanspondilit, özbağışık (otoimmün) spondiloartropatiler grubunda yer alır ve genetik yatkınlıkla güçlü bir bağı bulunmaktadır. Hastaların % 96’sında HLA-B27 geni bulunmaktadır. Olasılıkla normalde zararsız olan bazı mikroorganizmalar HLA-B27 geni ile ilişkiye girmektedir. Bazı barsak ya da idrar yolları hastalıkları AS’in ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Sonuç olarak bu hastalığın, genetik zeminde çevresel etkenlerle ortaya çıktığı söylenebilir.

Genel belirtiler:

–          Haftalar ya da aylar içinde artan bel ağrısı ve sertlik.

–          Gün içinde hareket etmekle ya da egzersizle azalan sabah sertliği ve ağrısı.

–          Bu belirtilerin 3 aydan uzun süredir devam etmesi.

–          Özellikle erken dönemde kilo kaybı.

–          Yorgunluk.

–          Ateş ve gece terlemesi.

–          Topuk ağrısı.

–          Kaba etlerde bazen bir tarafta, bazen diğer tarafta değişici karakterde ağrı.

–          Göğüs ağrısı (özellikle batıcı tipte).

Dr. Kamil Teker Yöntemi

Tedavi süreci hastanın rahatsızlığının tam anlaşılması ile başlar. Bel bölgesini görüntüleyen MR veya röntgen filmleri incelenir. Rahatsızlığın nedeni, yeri ve boyutu tespit edilir. Hastaya rahatsızlığı ve yapılacak tedaviler konusunda bilgi verilir.

Hastaya ilk önce manuel terapi teknikleri uygulanır. Özel manuel terapik ayarlamalar ve egzersizlerle etkilenen omurga eklemlerinde normal hareket yeteneği tesis edilir. Omurganın en iyi şekilde çalışması için manuel terapi teknikleri, omurlar arası eklem ilişkilerini normal düzene getirerek, omurganın gücü ve esneklik kabiliyetini geliştirir.

Germe tekniği ile omurlar arasında germe yapılır. Germe sonucu omurlar arasındaki eklemde eklem mesafesi açılır

Omurga sistemindeki kitlenmeler, kaymalar ve çıkıklar manuel terapi teknikleri ile düzeltilir. Omurga sistemi normal sağlıklı çalışır duruma getirilir. Takiben problemli bölgeye balneoterapi, iplikatör, friksiyon masajı ve fototerapi uygulanır. Bu tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre birleştirilerek beldeki deri ve deri altı dokularının daha da önemlisi eklem bağ dokusunun (ligament) esnekliği ve sağlamlığı kazandırılır.

Eklem çevresi yumuşak dokunun yenilenmesi için yenileyici enjeksiyon tedavisi uygulanması gerekir. Eklemleri birbirine bağlayan dokuların yenilenmesi proloterapi ile gerçekleşebilir. Nöroproloterapi ile deri ve kas bileşkesindeki sıkışıklıklara ve kireçlenmelere bağlı sinir dallarının üzerindeki basınç ve gerilmeleri gevşetmek ve sinir uçlarının işlevselliğini yeniden kazandırmak mümkündür.

TEDAVİ SÜRESİ

 Dr. Kamil Teker Yöntemi kürler halinde verilmektedir. Uygulanacak kür sayısını rahatsızlığın büyüklüğü ve hastanın yaşı ile değişkenlik gösterir. Genç yaşta ve rahatsızlık ilerlememiş tedavilerde iyileşme süresi daha kısadır.

Tedavi şemasına tam ve eksiksiz ayak uyduran hastalarda kalıcı ve güvenli başarı sağlanması mümkündür.

YENİLEYİCİ ENJEKSİYON TEDAVİSİ İLE YIPRANMIŞ, KİREÇLENMİŞ DOKULARI YENİLEMEK MÜMKÜN.

YENİLEYİCİ ENJEKSİYON TEDAVİSİ İLE YIPRANMIŞ, KİREÇLENMİŞ DOKULARI YENİLEMEK MÜMKÜN.

Site Protection is enabled by using WP Site Protector from Exattosoft.com
%d blogcu bunu beğendi: